kalendarze - ciekawostki o kalendarzach

serwis MG kalendarze

Prehistoryczny kalendarz

Najstarszy kalendarz na świecie odnaleziono w Europie.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Birmingham dowodzi, że ludzie posiadali system liczenia dni znacznie wcześniej niż jak dotąd uważano. W szkockim Aberdeenshire na polu zwanym Warren Field został znaleziony najstarszy kalendarz świata!  

Zespół brytyjskich naukowców oszacował, że znalezisko pochodzi sprzed 10 tysięcy lat, co oznacza, że kalendarz jest o 5 tysięcy lat starszy niż kalendarz z Mezopotamii, który do tej pory uznawany był za najstarszy. Archeolodzy natrafili na ten prehistoryczny kalendarz dzięki zdjęciom lotniczym, a pierwsze wykopaliska przeprowadzili w 2004 r. Hipoteza, wedle której jest to prehistoryczny kalendarz oparty na ruchu Księżyca, została zaprezentowana na łamach „Internet Archeology”. Niezwykłe odkrycie dokonane na Warren Field obejmuje 12 jam, w których prawdopodobnie tkwiły niegdyś drewniane pale, tworzących pięćdziesięciometrową linię w kształcie łuku. Według naukowców każda z jam mogła symbolizować jeden miesiąc księżycowy. Badacze rozważają także możliwość, że zmienna głębokość dziur pozwalała prehistorycznym ludziom odnotowywać, w której fazie jest Księżyc.

Żródło: http://www.ancient-origins.net/

X
Uprzejmie informujemy, że zakończyliśmy sezon sprzedaży kalendarzy na 2018 rok. Dziękujemy za owocną współpracę i zapraszamy wkrótce.