kalendarze - ciekawostki o kalendarzach

serwis MG kalendarze

Świąteczne ciekawostki ze świata.

Przed nami najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu. W wielu krajach na całym świecie Boże Narodzenie obchodzone jest bardzo uroczyście, a poprzedzają je długie przygotowania. Bez wątpienia jest to okres radości, ciepła domowego i pielęgnowania więzi rodzinnych. Jednak wiele krajów ma charakterystyczne dla siebie zwyczaje związane z obchodzeniem Świąt. Czy je znacie?

1. W Portugalii w wigilię Bożego Narodzenia, zwaną Véspera do Natal, rodziny o północy wybierają się do kościoła na pasterkę Missa do Galo. Ta nazwa oznacza dosłownie „Mszę Koguta” i została zaczerpnięta z legendy, która głosi, że jedyny raz, kiedy kogut zapiał o północy, miał miejsce w noc narodzin Jezusa.

2. Mimo iż Wigilię kojarzy się z uroczystą, rodzinną kolacją, to w Hiszpanii większe znaczenie ma święto obchodzone 6 stycznia. Wtedy, dwanaście nocy po Bożym Narodzeniu, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu, hiszpańskie dzieci otrzymują prezenty (nie ma tam bowiem zwyczaju obdarowywania się prezentami Wigilię).

3. We Francji nie ma Wigilii. Francuzi zasiadają do wspólnego, uroczystego obiadu 25 grudnia. Najważniejszą potrawą, która gości na francuskich stołach tego dnia jest indyk nadziewany kasztanami.

4. Na Węgrzech w czasie świąt Bożego Narodzenia organizuje dla dzieci bale. Najważniejszy z nich odbywa się w Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Biorą w nim udział znani aktorzy i artyści.

5. Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej kolęd. Nasza tradycja zna ich blisko 500. Natomiast najpopularniejsza na całym świecie kolęda "Cicha noc" została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

6. W Grecji nie ma tradycji ubierania choinek. Prezenty w tym państwie wręczane są w Nowy Rok, czyli 1 stycznia.

7. Kwiat będący symbolem Bożego narodzenia w USA, gwiazda betlejemska, pochodzi z Meksyku. Został sprowadzony do Ameryki w 1829 roku przez amerykańskiego ambasadora w Meksyku, Joela Poinsett’a. Od jego nazwiska wzięła się nazwa tej rośliny - poinsettia.

8. Pierwsza kartka świąteczna z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku", została zaprojektowana w 1846 roku w Anglii przez Jona Horsley’a.

X
Uprzejmie informujemy, że zakończyliśmy sezon sprzedaży kalendarzy na 2018 rok. Dziękujemy za owocną współpracę i zapraszamy wkrótce.