kalendarze - ciekawostki o kalendarzach

serwis MG kalendarze

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawić zegarki?

Właśnie z troski o efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, od lat w wielu państwach na świecie stosuje się zmianę czasu. W Unii Europejskiej czas z letniego na zimowy zmienia się w ostatnią niedzielę października. W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Wtedy właśnie należy przestawić wskazówki zegara z godziny 3:00 na 2:00, zatem cofamy zegarki i śpimy dłużej.

Pomysł na stosowanie zmiany czasu narodził się wiosną 1784 r. kiedy amerykański ambasador w Paryżu Benjamin Franklin zauważył, że kiedy dzień staje się coraz dłuższy śpi się jeszcze kiedy jest już jasno, a wieczorem pali się świece, żeby oświetlić domy. Według Amerykanina przesunięcie czasu pozwoliłoby wstawać i kłaść się wcześniej, co umożliwiłoby oszczędzenie wosku wykorzystywanego do produkcji świec. Po ponad 100 latach ten pomysł został wcielony w życie.

Niemcy były pierwszym krajem, który dokonał takiej zmiany na całym swoim obszarze. Miało to miejsce 30 kwietnia 1916 r. podczas I wojny światowej. Celem tej zmiany było lepsze wykorzystanie światła dziennego do prowadzenia działań wojennych. Następnymi krajami, które wprowadziły rozróżnienie na czas letni i zimowy były Wielka Brytania i Francja. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono czas letni wiosną 1919 r. W czasach PRL zawieszono zmianę czasu do 1976 r. Obecnie w blisko 70 krajach na świecie stosuje się zmianę czasu.

X
Uprzejmie informujemy, że zakończyliśmy sezon sprzedaży kalendarzy na 2018 rok. Dziękujemy za owocną współpracę i zapraszamy wkrótce.